Výživové doplnky

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o koenzýme Q10

Koenzým Q10

Vidíme ho v reklamách na pleťové krémy či na obaloch výživových doplnkov. Vravia mu vitamín Q a označujú ho za životabudič. Stále však máte okolo koenzýmu Q10 nejasno? Tu sú odpovede na 5 hlavných otázok, ktoré sa spolu s jeho názvom vynárajú.

Čo je to vlastne koenzým Q10? 

Je to zlúčenina podobná vitamínu, známa tiež ako ubichinón. Nachádza sa v každej bunke živočíchov a rastlín, pričom človek si ich dokáže vytvárať sám. Tvorba koenzýmu si vyžaduje dostatok vitamínu B6 a bohužiaľ, od dvadsiateho roku života jeho produkcia klesá. 

Akú má v našom tele funkciu? 

Koenzým Q10 hrá dôležitú úlohu pri výrobe energie v tele a je nevyhnutnou súčasťou mitochondrií, ktoré sa nachádzajú vo väčšine našich buniek, a ktoré sú životne dôležité pre bunkové dýchanie či produkciu energie. Pomáha metabolizovať tuky a udržuje stabilitu bunkovej membrány. 

Je tiež účinným zachytávačom voľných radikálov, čo môže mať priaznivý vplyv na proces starnutia a podporuje aj kardiovaskulárne zdravie. 

Kde ho môžeme získať? 

Najvyššie hladiny koenzýmu Q10 sa nachádzajú v tkanivách v tele, ktoré pracujú najviac, napríklad v srdci a pečeni. Okrem toho, že si ho organizmus produkuje sám, človek prijíma túto látku aj niektorých potravinách – napríklad červené mäso, hydina, pomaranče či brokolica.  

Veda však už pokročila a na výber máme aj z množstva výživových doplnkov. Prípravky obsahujú poväčšine okolo 10 – 100 mg koenzýmu Q10 v jednej tablete a vybrať si môžete aj z našej ponuky kvalitných doplnkov. 

Aké sú pozitívne účinky výživového doplnku?

Koenzým Q10 priaznivo vplýva na rôzne ochorenia – od cukrovky či aterosklerózy cez cirhózu, psoriázu a obezitu, až po degeneratívne ochorenia ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Za zmienku určite stojí aj spomínané spomalenie starnutie buniek či pomoc pri chronickej únave. 

Ako ho mám užívať?

Ako vždy, postupujte podľa odporúčaného použitia na etikete produktu. Koenzým Q10 funguje lepšie, ak sa užíva s tukmi alebo olejmi. Mnoho doplnkov obsahuje oleje už vnútri a predávajú sa ako tobolky z mäkkého gélu naplnené tekutinou. Tak či onak, všetky formy budú fungovať lepšie, ak sa užijú s jedlom obsahujúcim tuky alebo s inými zdravými doplnkami ako je rybí tuk, ľanové semienka alebo kokosový olej.

Koenzým Q10 je vitamínová zlúčenina, ktorá má podľa všetkého mnoho zdravotných výhod pri prevencii ale aj liečbe niektorých chronických chorôb. Či už budete konzumovať viac potravín s vysokým obsahom tohto koenzýmu alebo sa rozhodnete užívať doplnky, jednoznačne bude pre vaše zdravie len prínosom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *